Dell Hangi Ülkenin

Dell hangi ülkenin elektronik markasıdır? Bu yazımızda sizlerle bu bilgiyi paylaşacağız.

Hangi Ülkenin: Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
Kurucusu: Michael S. Dell
Kurulduğu Yer: Austin, Teksas
Kuruluş Tarihi: 1 Şubat 1984
Önemli Kişiler: Don Carty

Alan: Donanım
Çalışan Sayısı: 65.200
Resmi Site: www.dell.com

Dell Hakkında Bilgi

Lenovo ve HP’den sonra dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan Dell, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nde Michael S. Dell tarafından 1984 yılında kurulmuştur. Dünya çapında 100.000 kişiye hizmet veren firma veri depolama donanımı, yazılım, KDA (PDA) ve ağ birleşenleri gibi pek çok yan bileşenler de üretmektedir. Yaklaşık 180 ülkede hizmet veren dev firmanın dünyada 44 adet çağrı merkezi vardır.

Dell Hangi Ülkenin

Dell, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nindir.

Dell Tarihi

Dell, 1984 yılında Michael S. Dell adlı Texas Üniversite’sinde okuyan bir öğrenci tarafından yalnızca 1000 dolara PC’s Limited adıyla kurulmuştur. Müşterilerinin ihtiyaçlarını anlayabileceği ve bunlara çözüm üretebileceği umuduyla ticari hayata başlayan şirketin ilk bilgisayarı ”Turbo PC” olmuştur. Sistemlerinin ilanını direk dergide yayımlayan firmanın bilgisayarları perakende markalardan daha ucuzdu. Michael S. Dell şirketle daha çok ilgilenebilmek için okulu bıraktı. İlk yılında büyük gelişme gösteren şirket 6 milyon dolar kazandı.

1988’de Dell’in piyasa değeri 30 milyon dolardan 80 milyon dolara çıktı ve şirketin ismi ”Dell Computer Corporation” olarak değiştirildi. 1922’de Fortune dergisi şirketi dünya çapındaki en büyük 500 şirket listesine dahil etti. 1999 yılında ise Dell, Compaq’ı geçerek ABD’nin en büyük PC satıcısı oldu. 2003 yılında tekrar ad değişikliğine uğrayan şirketin yeni ismi ”Dell Inc.” oldu. 2004 yılının Mart ayında televizyon, portatifler, dijital optik disk kutuları, multimedya ve ev eğlence pazarına giriş yapan şirket aynı yılın aralık ayında Kuzey Carolina’da yeni bir tesis inşa etti.

Dell Ürünleri

  • XPS 13  Dizüstü Bilgisayar
  • 3000 Serisi
  • 5000 – 7000 Serisi
  • Ubuntu 3000 Serisi
  • 7000 Gaming Serisi
  • XPS 12 – 13 – 15
  • Inspiron 2’si bir arada Laptop

Dell Hangi Ülkenin adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu bilgiyi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu