Mazda Hangi Ülkenin

Mazda hangi ülkenin araba markasıdır? Bugün ki yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz.

Japonya Bayrağı
Japonya Bayrağı

Hangi Ülkenin: Japonya
Kurucusu: Juijiro Matsuda
Kurulduğu Tarih: 1920
Amblemin Anlamı: Mazda, kanatlarını açmış özgürlüğü simgeleyen bir beyaz kartal figürünü amblem olarak kullanmaktadır.
Adının Kaynağı: Şirketin web sitesi, adının “Batı Asya’daki ilk medeniyetlerin bir tanrısı, bilgelik, zekilik ve uyum tanrısı Ahura Mazda’dan” geldiğini belirtmektedir. Ahura Mazda, Perslerin Zerdüştlük Tanrısıdır. Şirketin web sitesi şirket adının aynı zamanda kurucusu olan Jujiro Matsuda’dan geldiğini belirtmektedir.
Resmi Sitesi: www.mazda.com.tr

Mazda Hakkında Bilgi

Mazda, 1920 yılında kurulmuş bir Japon araba üretim firmasıdır. Mazda, Juijiro Matsuda tarafından kurulmuştur.

Mazda Hangi Ülkenin

Cevap: Japonya

Mazda’nın Günümüze Kadar Kullandığı Logolar

mazda hangi ülkenin
1936 – 1936’lı yıllarda üç tekerlekli kamyonetlerde bulunan şirketin ilk kayıtlı logosudur.
mazda hangi ülkenin
Yazı kullanılmadan ilk stil şeklindeki logosudur. Şekildeki 3 dağ Hiroşimayı temsil etmektedir ve aynı zamanda Latin alfabesindeki M harfini de temsil etmektedir. Bu harf, “Mazda Motor Manufacturer” adı için üç kez tekrarlanmıştır.Yanda bulunan uzatma kısımları çeviklik ve hız için kanatları temsil eder.
mazda hangi ülkenin
Mazda R360’tan 1975’e kadar çoğu Mazda aracında görülen sembol ve şirket arması
mazda hangi ülkenin
1975 ve 1991 yılları arasında, Mazda resmi bir sembole sahip değildi; sadece adının stillendirilmiş bir şekli vardı. Eski mavi renkli “m” sembolü 1980’li yıllara kadar bazı bayilerde hala kullanılıyordu; ancak, daha sonraları bayilerde ve belgeler üzerinde Mazda adının yanında düz mavi kare kullanıldı.
mazda hangi ülkenin
1991 yılında, Mazda, bir güneşi ve kalben hissedilen tutku ateşini temsil eden bir şirket sembolü kullandı. Mazda meraklıları bundan genel olarak “cylon” logosu şeklinde bahsediyorlardı.
mazda hangi ülkenin
Yeni sembolün çıkarılmasından kısa bir süre sonra, Renault’un sembolüne benzerliği azaltmak için sembolün tasarımı üzerinde değişiklikler yapıldı. Bu yeni sembolden bazen “ebedi ateş” logosu olarak bahsediliyordu. Bu sembol aynı zamanda Mazda’nın ünlü döner motorunun tasarımını da temsil ediyordu. Ebedi ataş aynı zamanda Zerdüştlük dininin de bir kavramıdır. Bu ebedi ateş İran’da bulunan Zerdüşt ateş tapınağı içerisinde hala yanmaktadır.
mazda hangi ülkenin
Yeniden tasarlanan sembol 1997 yılında tanıtıldı. Stillendirilen ve kanatlı “M” harfi Mazda’nın geleceğe doğru açılan kanatlarını göstermek amacını taşımaktadır. Kanatlar, Zerdüştlüğün Koruyucu Meleği Mazda’nın sembolüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu